NUMARASIZ GÖZLÜK -2- - Ersagun GÜLER - Menemen Haber
Menemen Haber
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

NUMARASIZ GÖZLÜK -2-

Ersagun GÜLER

16 Eylül 2016, 15:27

Ersagun GÜLER

NUMARASIZ GÖZLÜK

BÖLÜM 2

SİYASET

Fatih Sultan Mehmet döneminin önemli düşünce adamlarından olan Tursun Bey “Tedbir-ül menzil” diye isimlendirmiş siyaseti. Her insanı kendi kabiliyetine göre kendi mevkiinde hakkına razı bir şekilde tutmak ve başkalarının hakkına tecavüzü önlemek için bir takım tedbirler alınması gerektiğini söylemiş. İşte alınan bu tedbirler siyaset olarak tanımlanmış ve dayanağına göre ikiye ayrılmıştır. Ana karakterini ahlaktan alan bu tedbirler eğer hikmet esasına dayanıyorsa ‘Siyaset-i İlahi’, akla dayanıyorsa ‘Siyaset-i Sultani’ veya ‘Örfi siyaset ‘ olarak adlandırılır. Peki nasıl oluyor da ana karakterini ahlaktan alan siyaset halkta tiksinti uyandıracak bir kavram haline geliyor bu yazımda biraz bunun üzerinde duracağım.

İnsanlar için başarı ve başarısızlık, bu durumlardan aldıkları geri bildirimlere göre anlam kazanır. Aldığı olumsuz sonuçtan dersler çıkaran birisi için başarısızlık hali sadece başarıya giden yolda yaşanan bir tecrübeden başka bir şey değildir. Kimi için sonuç itibariyle başarı olarak kabul edilen bir durum bir başkası için büyük kayıptır. Ana karakterini ahlaktan aldığını yukarIda ifade ettiğimiz siyasette başarı ve başarısızlık halleri içinde durum daha farklı değildir.

Güç ve iktidar sahibi olma arzusu insan nefsinin bir parçasıdır. Allah’ın insana yaradılıştan kattığı bu duygular kontrol altına alınmadığı takdirde felaket sonuçlar doğurabilmektedir. Hemen yanı başımızda sınır komşusu olduğumuz ülkelerde yaşanan hadiseleri gözümüzün önüne getirirsek konunun daha net anlaşılacağı kanaatindeyim. İktidarı veraseten veya güç kullanarak ve hatta meşru yollardan ele geçirenlerin onu kaybetmemek uğruna binlerce , milyonlarca insanı nasıl ölüme götürdüklerini ibretle müşahade ediyoruz. Gerek bir mevki veya makam kapabilme yolunda gerekse hasbelkader kapılan makamların muhafazası için yapılan işler siyasetin gereği gibi aksettirilmekte bütün suç siyasete yüklenmektedir. Dolayısıyla halk oluşan iğrenç manzara karşısında siyaset kurumuna uzaktan tiksinti ile bakmakta siyasetçileri de güvenilmez kişiler olarak görmektedirler. Oysa daha önceki yazılarımda da bahsettiğim bu ‘Zübük’ler  ve bunların bütün yaptığı ettiği herşey tamamen kendi şahsiyetlerinin mahsülüdür. Düne kadar küfür ettiğin biri ile bugün kol kola gelmeyi siyaset mi emretti sana?  Veya yol arkadaşlarını mesela meclis üyeliği koltuğu için satman siyasetin bir gereği mi? Bütün bunlar aşağılık karakterlerin tiksinti uyandıran uygulamalarından başka bir şey değildir.

“Usul mü? , Esas mı?” önemli konusu hukuki tartışmalara sıkça şahit olduğumuz bu günlerde az çok hepimizin bilgi sahibi olduğu bir konudur. Kendini Müslüman olarak tanımlayan bir kimse “Hedefe giden yolda her şey mübahtır.” anlayışını kabul edemez.  Makyevelizmi hayat felsefesi haline getirmiş bir kimse Müslüman insan tipinde olması gereken hasletlere aykırı hareket ediyor demektir. Allah bütün insanlığı inancı menfaatine göre değişen bu aşağılık insanlardan korusun.

                                                                                  ERSAGUN GÜLER

Bu haber 705 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
NUMARASIZ GÖZLÜK -2-16 Eylül 2016

İLAN VERMEK İSTİYORUM

İLANLAR

ANKET

Milliyetçi Hareket Partisi Menemen İlçe Başkanlığı makamında kimi görmek istersiniz?Tüm Anketler

HAVA DURUMU

MENEMEN.ORG
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Frekans Bilişim Haber Sistemi