BEYİN GELİŞİMİ VE ABAKÜS... - Menemen Haber
Menemen Haber
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
BEYİN GELİŞİMİ VE ABAKÜS...

BEYİN GELİŞİMİ VE ABAKÜS...

Tarih 22 Aralık 2014, 12:04 Editör Ersagun GÜLER

Beynin sol ve sağ loblarının senkronize çalışmasını sağlayan zihinsel işlem eğitimi,4-14 yaş arasındaki çocukları kapsayan bir eğitim sistemidir.

Beynin sol ve sağ loblarının senkronize çalışmasını sağlayan zihinsel işlem eğitimi,4-14 yaş arasındaki çocukları kapsayan bir eğitim sistemidir.

Sistem dünyanın en eski hesap makinesi olarak kabul edilen tam olarak kimin tarafından bulunduğu net olmamasına karşın Mezopotamya bölgesinde ilk buluntularına rastlanmış Kelime kökeni eski yunanca abaküs (sayma tablası) dan gelmektedir. Çin'de kullanılan abaküsler son şeklini 1800 yıl önce (7 boncuklu), Japonların kullandıkları Soroban da(5 (4+1) boncuk) 1930 yılında son şeklini almıştır. Ancak günümüzde Japon abaküsünün kullanımı daha kolay olduğundan tüm dünyada tercih edilmeye başlanmıştır.

MÖ. 2400 yıllarında Çin’de geliştirilen abaküs, denizaşırı ticaret yapan tüccarlar sayesinde Girit ve Miken bölgelerinden Avrupa ya yayılmıştır Ruslarında kendilerine özgü abaküsleri vardır..

Zihinsel işlem yöntemi ile çocuklar herhangi bir hesaplama makinesine, bilgisayara veya kâğıt ve kaleme ihtiyaç duymadan yalnızca insan beyninin yardımıyla 2, 3 hatta 4 haneli aritmetik işlemleri zihinden birkaç saniye içerisinde hesaplayabilmektedir.

Zihinsel işlem yöntemi çocuklara; gelişmiş hesaplama yetenekleri sağlarken aynı zamanda yüksek düzeyde odaklanma ve dikkat yeteneği de kazandırır.

Böylece çocuklar diğerlerine oranla daha gelişmiş bir sol ve sağ beyine, daha güçlü bir hafızaya, daha hızlı karar verebilme yetisine, daha hızlı bir reflekse sahip olurlar. Bu sayede çocukların yaratıcılıkları artar ve her çocukta var olan potansiyel liderlik özelliklerinin gelişip ortaya çıkmasına büyük oranda katkı sağlar.

Zihinsel İşlem Sistemi ile matematiksel işlemler yapılırken beynin sağ bölümü devreye girerek sağ beynin güçlü ancak az kullanılan bölümleri olan görsel, duygusal, dokunsal fonksiyonları ve hayal gücü tetiklenerek matematiksel işlemlerin otomatikleşmesini ve unutma kavramının uzaklaşmasını sağlamaktadır.

İlköğretim çağındaki çocuklar; (mevcut eğitim programları düşünüldüğünde) 4-14 yaş arası çocukların içinde bulundukları somut zekâ döneminde, okullarda öğretilen soyut matematik temellerine dayanan öğrenim yöntemi nedeni ile matematiksel işlemleri kavramakta zorlanmaktadır.

Hatta matematiksel işlemler çocukların korkulu rüyası haline gelmektedir.

Abaküs ile zihinsel işlem yöntemi sayesinde çocuklar matematiksel kavramları boncuklar ile somutlaştırarak işlemleri daha kolay ve hızlı kavramakta ve eğlenerek öğrendiği için kalıcılık sağlanmakta ve unutkanlık kavramı tamamen yok olmaktadır.

Abaküs zihinsel işlem yöntemi ile çocuklar çok basamaklı hesaplamaları görsel ve dokunsal olarak somutlaştırdıkları için işlemler eğlenceli bir oyun haline gelmektedir.

Bu nedenle çocuklar “Zihinsel İşlem Sistemi” ile kazandığı bu becerilerini okulda çok daha rahat ve keyifli kullanabilinecek duruma gelmektedirler.

Bu haber 1329 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EĞİTİM

FOÇA'NIN 400 YILLIK KÖYÜNE EĞİTSEL BAKIŞ!

FOÇA'NIN 400 YILLIK KÖYÜNE EĞİTSEL BAKIŞ! İzmir'in Foça ilçesinin zengin bir tarihe sahip köyü Kozbeyli, Türkiye’nin dört bir yanından iç mimar...

ALİAĞA BELEDİYESİ EĞİTMEN PERSONEL ALIMI İHALESİNE ÇIKIYOR

ALİAĞA BELEDİYESİ EĞİTMEN PERSONEL ALIMI İHALESİNE ÇIKIYOR Aliağa Belediyesi Sosyal Kültür ve İdari İşler Müdürlüğü, Belediye bünyesindeki kurslara eğitmen ve yardımcı person...
NUMARASIZ GÖZLÜK -2-16 Eylül 2016

İLAN VERMEK İSTİYORUM

İLANLAR

ANKET

Milliyetçi Hareket Partisi Menemen İlçe Başkanlığı makamında kimi görmek istersiniz?Tüm Anketler

HAVA DURUMU

MENEMEN.ORG
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Frekans Bilişim Haber Sistemi